środa, 27 czerwca 2012

Czarna Madonna


Jest zakątek na tej ziemi
Gdzie powracać każdy chce,
Gdzie króluje Jej Oblicze,
Na Nim cięte rysy dwie.
Wzrok ma smutny, zatroskany,
Jakby chciała prosić cię,
Byś w matczyną Jej opiekę oddał się.
Ref.: Madonno, Czarna Madonno,
Jak dobrze Twym dzieckiem być!
O, pozwól, Czarna Madonno,
W ramiona Twoje się skryć!

W Jej ramionach znajdziesz spokój
I uchronisz się od zła,
Bo dla wszystkich Swoich dzieci
Ona Serce czułe ma.
I opieką cię otoczy,

Gdy Jej serce oddasz swe,
Gdy powtórzysz Jej z radością słowa te:

Ref.: Madonno, Czarna Madonno,
Jak dobrze Twym dzieckiem być!
O, pozwól, Czarna Madonno,
W ramiona Twoje się skryć!

Dziś, gdy wokół nas niepokój,
Gdzie się człowiek schronić ma,
Gdzie ma pójść, jak nie do Matki,
Która ukojenie da?
Więc błagamy, o Madonno,
Skieruj wzrok na dzieci swe
I wysłuchaj, jak śpiewamy prosząc Cię...
Tytułowa Czarna Madonna to Maryja z obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W pierwszej części pieśni autor opisuje wizerunek Maryi przedstawiony na Jasnogórskiej Ikonie. Przyjrzymy się mu nieco dokładniej. Ikona przedstawia Najświętszą Maryję Pannę w postaci stojącej z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Aby podkreślić Jej dominujące oblicze autor przedstawił Maryję skierowaną frontem do wiernych. Twarz Dzieciątka zwrócona jest w kierunku patrzącego, ale nie zatrzymuje na nim wzroku. Obie twarze są zamyślone, jakby nieobecne. Przez prawy policzek Matki Bożej biegną dwie równolegle rysy, przecięte trzecią na linii nosa. Na szyi natomiast możemy dostrzec sześć cięć: dwa widoczne dość wyraźnie, cztery pozostałe – słabiej.
Z rysami widocznymi na obrazie związane są różne legendy. Jedna z nich mówi o księciu Władysławie, który w 1382 założył klasztor na Jasnej Górze i przeniósł tam "cudotwórczą świętość", powierzając ją na przechowanie zakonowi paulinów. Kilkadziesiąt lat później klasztor został obrabowany przez husytów. Wśród skradzionych kosztowności, chciano zabrać także obraz Czarnej Madonny, ale niewidoczna siła uczyniła wóz z wizerunkiem Maryi tak ciężkim, że konie nie mogły ruszyć. Z wściekłości jeden ze złodziei zrzucił ikonę na ziemię, a inny uderzył mieczem po twarzy, tak że powstały widoczne na obrazie „blizny” na twarzy Maryi. (J. Charkiewicz,Ikony Matki Bożej).
Dzieciątko Jezus spoczywa na lewym ramieniu Maryi, ubrane jest w karminową sukienkę. W lewej ręce trzyma księgę, prawą unosi ku górze w charakterystycznym geście Pantokratora (nauczyciel, władca, błogosławiący).
Druga cześć pieśni jest pełnym dziecięcej ufności zwróceniem się do Matki Boga i Matki każdego z nas z prośbą o opiekę i dotknięcie pełnym czułości matczynym gestem w czas niepokojów. Od wieków Polacy wierzą, że przez wstawiennictwo Maryi Częstochowskiej mogą otrzymać wiele łask. W klasztorze jasnogórskim znajduje się księga, w której zapisywane są cudowne wydarzenia dokonane przed cudownym obrazem. Takim zaufaniem obdarzali Panią Jasnogórską między innymi Jan Paweł II i kardynał Stefan Wyszyński, który w 1956 roku oddał Czarnej Madonnie cały naród Polski w opiekę w Jasnogórskich Ślubach Narodu.
[za wiara.pl]
W sobotę wybieramy się całą rodziną na nasza parafialną  pieszą pielgrzymkę do Częstochowy. Idziemy  przez Jurę Krakowsko-Częstochowską. Bardzo się cieszę, bo w tym roku idziemy wszyscy, a dodatkowo idzie jeszcze mój brat z żoną.

Pamiętam jak w ubiegłym roku klęczałam pełna ufności, przed obrazem Maryi. Powierzałam Jej swoje intencje. Prosiłam o Jej wstawiennictwo u Syna. Minął rok, tyle się zmieniło w moim życiu, w mojej rodzinie ( na lepsze). Tak wiele otrzymaliśmy łask.

Maryjo chcę Ci podziękować za Twoją Matczyną miłość.
Za to że wstawiłaś się za mnie  za moją całą rodzinę u Swojego Syna.
Ten trud pielgrzymowania chcę ofiarować Tobie.
Chcę klęcząc  przed Twoim obliczem
Chwalić Pana.