Opisując księdza Dariusza Klejnowskiego-Różyckiego, rektora Śląskiej Szkoły Ikonograficznej, wspomniałem że jest on sinologiem. Prowadząc wykłady, czasami wspomina, dzieli się doświadczeniem nabytym w Chinach. Czasami też podrzuci jakieś materiały, dotyczące Chińskiego Kościoła i tak na ostatnich zajęciach zauważyłem małą broszurkę informującą o wystawach obrazów Chińskiego twórcy, Gary Chu Kar Kui. Tytuł wystaw to „Chińskie oblicza Matki Bożej.
Zajrzałem do ulotki, a w środku znalazłem niesamowite obrazy Maryi, dzieciątka o Chińskich rysach. Zabrałem ulotkę do domu, możecie się z nią zapoznać – jest poniżej.
Na wystawy niestety się nie wybiorę, najbliższa jest w Warszawie, potem w Poznaniu, a w trakcie wakacji reprodukcje będzie można oglądać w kościele Misyjnego Seminarium Księży Werbistów w Pieniężnie.
O samym autorze można przeczytać na stronie sinicum:
Gary Chu Kar Kui urodził się Gary Chu Karkui przy pracyw 1960 r. w Hongkongu. Pochodzi ze skromnej, niechrześcijańskiej rodziny. Od młodości interesował się malarstwem, od 25 lat samodzielnie uczy się sztuki. W 1989 roku namalował pierwszy wizerunek Matki Bożej w chińskim stroju. Jego wielki talent artystyczny przyciągnął uwagę misjonarzy z Makao, którzy poprosili go o namalowanie wizerunku Matki Bożej Cesarzowej Chin w tradycyjnym stroju z dynastii Qing. Od lipca 1997 roku obraz ten znajduje się w największym kościele Pekinu – katedrze północnej. Do tej pory spod jego pędzla wyszło kilkanaście wizerunków Matki Bożej w stylu chińskim, jak też obrazy religijne w stylu zachodnim.
Gary Chu Kar Kui jest członkiem Stowarzyszenia Edukacji Artystycznej oraz Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Hongkongu (Tsuen Wan). Brał udział w wielu wystawach malarstwa. Jego obrazy znajdują się m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Chile, Urugwaju, Australii, na Filipinach, w Singapurze, Japonii, Chinach i Australii.
W 2009 roku Artysta przeprowadził się wraz z rodziną do Szanghaju. Dwie dekady pracy i kontaktu z Kościołem zaowocowały Bożą łaską i darem wiary. 20 sierpnia 2011 roku Gary Chu i jego żona Lin przyjęli chrzest święty w kościele św. Franciszka Ksawerego w Szanghaju.
Autor ma też swoją stronę, niestety zdjęcia obrazów są bardzo małej rozdzielczości, ale i tak warto tam zajrzeć.
Polecam również krótki artykuł o wystawie w Suwałkach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz